Besedy

Besedy pro děti i dospělé

Ráda o svých knihách a jejich tématech beseduji ve školách a knihovnách. Pro menší děti nabízím besedy nad knihami o českých cestovatelích a významných osobnostech. Se staršími dětmi a studenty si můžeme popovídat o dějinách českého cestovatelství od středověku a vývoji cestopisu jako žánru. Pro stejnou věkovou skupinu jsou určené také besedy o procesu vzniku knihy a o psaní povídek. Pro dospělé mohu uspořádat besedu s promítáním přibližující krásy Polabí. V případě zájmu o besedu mě neváhejte kontaktovat.

Mám zájem o besedu

Programy pro děti (10–11 let, 4. či 5. třída)

Čeští cestovatelé

Beseda se vztahuje ke stejnojmenné knize pro děti. V jejím průběhu si povíme o tom, jak a proč lidé v minulosti cestovali, a seznámíme se s několika pozoruhodnými osobnostmi českých cestovatelských dějin – poutníky do Jeruzaléma, barokními šlechtici, misionáři, vědci, lovci kaktusů, orchidejí i ptakopysků.
45–60 minut, max. 30 dětí

Světoví Češi

Beseda se vztahuje ke stejnojmenným knihám pro děti o slavných osobnostech, vynálezcích, vědcích, umělcích, sportovcích i politicích, na které můžeme být jako Češi hrdi. Přiblížíme si životy některých z nich. Je možné ji zaměřit také ke konkrétnímu výročí (vznik Československé republiky).
45–60 minut, max. 30 dětí

Programy pro starší žáky a studenty (8. či 9. třída, střední školy)

Čeští cestovatelé a cestopisy

Beseda přibližuje vývoj cestopisu jako literárního žánru od středověku po současnost a zároveň seznámí žáky či studenty s pozoruhodnými osobnostmi dějin českého cestovatelství. Program doprovází promítání obrázků a dle časových možností čtené ukázky z cestopisů.
60–90 minut, max. 30 účastníků

Současná česká literární fantastika

Žánry sci-fi, fantasy a fantastického hororu jsou velmi populární a vychází v nich stále více knih i od domácích autorů. Kdo jsou nejzajímavější čeští SFFH autoři současnosti? Nejprve se stručně podíváme na vývoj fantastických žánrů u nás v minulosti, brzy ale přesuneme pozornost k pozoruhodným jménům, která stojí za to číst dnes.
60–90 minut, počet účastníků dle dohody

Jak vzniká kniha: od rukopisu k vydání

Beseda vychází z mé více než dvacetileté redaktorské praxe a přibližuje všechny kroky i úskalí procesu přípravy knihy k vydání. Vysvětlím rozdíl mezi odpovědným (nakladatelským) redaktorem, technickým redaktorem, jazykovým redaktorem, lektorem, editorem a korektorem, popíšu rozdíly v přípravě knihy překladové a původní, barevné a černobílé, beletrie a publikace naučné. Studenti se dále dozvědí, jak vůbec nakladatelství knihy k vydání vyhledává, jak naopak autor má svou knihu nabízet a jiné užitečné informace ze zákulisí knižního světa.
60–90 minut, počet účastníků dle dohody

Mýty a realita psaní povídek

Řada začínajících autorů se domnívá, že povídky jsou jednoduché. Je tomu opravdu tak? Co je to vlastně povídka? Jak se liší od románu, jaká má pravidla a strukturu? Jsou kamarádi a maminky dobrými rádci? A co s napsanou povídkou?
60–90 minut, max. 30 účastníků

Programy pro dospělé

Toulky Polabím

Beseda s promítáním fotografií se vztahuje ke stejnojmenné knize tipů na výlety v Polabí od Pardubic po Litoměřice. Region nabízí obrovské množství turistických zajímavostí od historických měst přes rybniční soustavy a jiná umělá vodní díla, unikátní biotopy lužních lesů, písečné přesypy, lázeňská města, železniční a jiné průmyslové stavby až po lidovou architekturu a další.
60–120 minut, počet účastníků dle dohody


Jak to na besedě vypadá


Světoví Češi,
beseda v ZŠ Mělnické Vtelno,
listopad 2022

Toulky Polabím,
beseda v Krajské vědecké knihovně v Liberci,
listopad 2021

Současná česká literární fantastika,
beseda v Městské knihovně Neratovice,
prosinec 2021

Světoví Češi, beseda
v ZŠ Nedvědova, Olomouc,
říjen 2019

Čeští cestovatelé, beseda v Městské knihovně Litomyšl, březen 2019

Z besedy a autogramiády v dětském knihkupectví Zlatá velryba v Olomouci

O mně

Spisovatelka Jana Jůzlová

Narodila jsem se v roce 1974 v Liberci, kde jsem trvale žila až do maturity na Gymnáziu Jeronýmova. Poté jsem vystudovala jednooborovou historii na FF UK se zaměřením na obecné a komparativní dějiny.

Od roku 1999 jsem pracovala jako hlavní redaktorka všeobecné encyklopedie Universum, později jsem byla nakladatelskou redaktorkou v Euromedia Group, kde jsem připravovala naučné publikace, především rozsáhlé projekty (Dějiny českých zemí, 2011, Osobnosti českých dějin, 2013).

Kompletní životopis