O mně

Spisovatelka Jana Jůzlová

Narodila jsem se v roce 1974 v Liberci, kde jsem trvale žila až do maturity na Gymnáziu Jeronýmova. Poté jsem vystudovala jednooborovou historii na FF UK se zaměřením na obecné a komparativní dějiny. Od roku 1999 jsem pracovala jako hlavní redaktorka všeobecné encyklopedie Universum, později jsem byla nakladatelskou redaktorkou v Euromedia Group, kde jsem připravovala naučné publikace, především rozsáhlé projekty (Dějiny českých zemí, 2011, Osobnosti českých dějin, 2013). Od roku 2013 jsem na volné noze a redaktorsky spolupracuji s různými nakladatelstvími i jinými subjekty. Vedle redakční práce se věnuji psaní knih.

Všechny mé naučné knihy, ať pro děti nebo pro dospělé, se vztahují k mým dvěma největším koníčkům – historii a cestování. Mou první vydanou knihou je cestopis Tři ženy v Indii (se S. Boarovou a M. Hanelovou, 2007), na nějž jsem navázala knížečkou esejů Jak si užít cestování (2016). S historikem Radkem Diestlerem jsme vytvořili příručky Velcí panovníci Evropy (2008) a České dějiny v kostce (2014). Texty jsem doprovodila půvabné ilustrace Aleše Jiránka v knize Pražské věže (2013). Spolu s kastelánem zámku Sychrov Milošem Kadlecem jsme napsali výpravnou knihu Rohanové. Raději zemřít nežli se poddat (2022), zabývající se nejvýznamnějšími majiteli Sychrova i jejich francouzskými kořeny. Poslední mé knihy nabízejí tipy na výlety v půvabných regionech naší vlasti – Toulky Polabím (2019), Toulky Pojizeřím (2021), Toulky mezi Labem a Sázavou (2023) a Toulky kolem Prahy (2024).

Dětským čtenářům jsou určené mé knihy Světoví Češi 12 (2015 a 2016) a Čeští cestovatelé (2018), vše s ilustrátorem J. Fixlem. Jsem také autorkou obsahové složky a brožurky dětské skládačky Objevuj s puzzle – Česká republika. S ilustrátorem Tomášem Kopeckým jsme vytvořili knihy pro děti Nasedat, jedeme! (2022), která pojednává o počátcích motorismu, a České poklady UNESCO pro děti (2024).

Původně jsem se však věnovala psaní fantasy (povídky uveřejněny v časopise Pevnost, knize 2× čaroděj v akci a antologiích Memento mori, Legendy: Draci, Klenoty české fantasy a O krok před peklem). Jsem držitelkou Ceny Karla Čapka, titulu Lady fantasy a Encouragement Award z Euroconu v Kyjevě. Nevylučuji, že se k fantastice ještě někdy vrátím.

Besedy

Nabídka besed pro školy a knihovny

1.
Programy pro děti
(10–11 let, 4. či 5. třída)
2.
Programy pro starší žáky
(8. či 9. třída, střední školy)
3.
Programy a besedy
pro dospělé
Všechny besedy