Novinky

Vyšly Toulky mezi Labem a Sázavou

Právě vyšla moje 13. kniha, třetí ze série výletovacích.
Co v ní najdete a jak to vlastně vzniklo?
Když jsem před čtyřmi lety psala Toulky Polabím, bylo mi líto, že řada zajímavých míst dále od řeky se do knihy už nevešla, navíc jejich zařazení do Polabí mohlo být celkem sporné. To se týkalo především Českobrodska a Kouřimska. Společně s Kutnohorskem mi pak začalo dávat smysl napsat knihu o výletech v oblasti mezi Labem a Sázavou, protože zdejší místa často propojuje společná historii, stejní majitelé panství či přinejmenším zemské stezky a dnes významné silnice. Nakonec to všechno nabralo rámec takového čtyřúhelníku s Polabím na severu, Železnými horami na východě, Sázavou na jihu a na západě zasahující skoro až k Praze. Co v ní teda najdete? Českobrodsko. Kouřimsko. Černokostelecko. Kutnohorsko. Zbraslavicko. Čáslavsko. Podhůří Železných hor. A úplně malé naťuknutí směrem k Vysočině.
Celkově je to překrásná oblast, kudy často chodily dějiny, nachází se tu spousta památek i přírodních krás, většinou nenápadných, ale okouzlujících. Krajina je tu spíš mírná a bez extrémů, lehce zvlněná, už ne polabská rovina, ale ještě ne výraznější kopce Vysočiny.
I když se jmenuje Toulky mezi Labem a Sázavou, výlety v ní rozhodně nejsou žádná výplň “mezi” dvěma zajímavějšími oblastmi. Naopak! Jen málo zdejších míst však patří mezi turisticky masově oblíbená, a tak nejspíš nadchne pravé výletní gurmány, kteří rádi objevují méně známé lokality bez hromad lidí.
 

obrázek
obrázek


další novinky